Így főzz velünk!

Karácsonyi receptek és ételdekoráció a Parfümséf ajánlásával

A Karácsonyhoz különösen erősen kapcsolódnak az illatok, fűszerek, akár az ételek, sütemények, akár a dekoráció esetében. Gondoljunk csak a rengeteg illatos fűszerre, fahéjra, szegfűszegre, citromra, narancsra vagy a fenyő finom illatára. Az ünnep remek lehetőség arra is, hogy izgalmas ízeket, illatokat próbáljunk ki, ragadjuk meg az alkalmat, kísérletezzünk bátran – erre biztat bennünket a Parfümséf, Bíró Botond Boldizsár, a Béterv Lakásétterem megálmodója. Hagyományos recepteket is feldob a babér, vagy a rozmaring használata.

HAGYOMÁNYOS RECEPTEK

Alig négy hét múlva elérkezik a Karácsony, itt az ideje megtervezni az idei menüt. A hagyományos ízek kedvelőinek ajánljuk a következő két fogást.

Töltött káposzta (1 adag: 576 kcal)*

Hozzávalók:

  • 60 dkg jó minőségű savanyú káposzta
  • savanyú káposzta levelek
  • 50 dkg darált sertés dagadó (ennek a húsnak a legjobb a zsír/hús aránya)
  • rizs
  • apróra vágott vagy pépesített hagyma
  • 1 tojás
  • só, bors, paprika ízlés szerint
  • 2 babérlevél

Elkészítés:

A darált húst a tojással, hagymával, sóval, borssal és fűszerpaprikával összedolgozzuk, adunk hozzá egy nagy marék rizst is. Az aprított káposzta egyik felét az edény aljára tesszük, erre kerülnek a káposztalevélbe tekert töltelék gombócok. Majd a káposzta másik felét is rátesszük, megszórjuk a tetejét fűszerpaprikával és teszünk rá 2 babérlevelet. Nagyjából a feléig felöntjük vízzel – ha elforr, akkor főzés közben ezt pótolhatjuk.

Kis lángon 2 óra alatt megfőzzük. Amennyiben a Zepter edényében készítjük el ezt a fogást, a főzési idő jelentősen rövidül, mindössze 35-40 perc alatt a karácsonyi asztalra kerülhet az ételünk.

Roston sült pisztráng fokhagymás párolt parajjal (1 adag: 398 kcal)*

Hozzávalók:

  • 1 egész pisztráng
  • friss spenótlevél
  • fokhagyma
  • citrom
  • rozmaring
  • olívaolaj

Elkészítés:

A hal belsejébe sót, rozmaringot, fokhagymát és citromszeleteket teszünk, majd forró serpenyőben mindkét oldalát megsütjük. A megmosott spenótot vékony szeletekre vágott fokhagymával ízesítjük, majd rövid ideig olívaolajon megpároljuk. Tálaláskor a spenótot még egy kis olívaolajjal ízesítjük, a tányérra pedig egy citromszeletet is elhelyezünk a hal mellé.*

* A receptekhez tartozó kalóriatartalmakat Somogyi Kovács Anita dietetikus szakértő számította ki.

SZUVIDOLÁS KARÁCSONYKOR IS!

A Parfümséf elkötelezett híve a szuvidolásnak. Erről a technológiáról már korábban is írtunk. A szuvidolás főzési eljárás, mely során az ételt vákuumozott tasakokban vízfürdőbe helyezzük és állandó hőmérsékleten tartva, lassan készítjük el. Az étel fajtájától függően ez lehet 1-2 óra, de akár 12 óra is. Ezzel az eljárással az ételek omlósak és zamatosak lesznek, anélkül, hogy veszítenének a tápanyagukból, textúrájukból vagy eredeti színükből. Az ételeink nagyobb részénél alkalmazható ez az eljárás, azonban a zöld színű zöldségek, mint a brokkoli, spárga, borsó károsodnak szuvidolás közben, így ezeket érdemes inkább hagyományos módon főzni, sütni.

A karácsonyi menü elkészítésekor remek segítséget nyújthat a vákuumtasakos főzés a halak elkészítésében. Ezzel az eljárással sokkal egyszerűbb elkészíteni ezt a fogást, az eredmény pedig fantasztikus, mivel a halban megmaradnak az eredeti ízek, zamatok. Amennyiben az elkészült ételt – nem csak a halat, hanem bármit, amit szuvidolással készítettünk – később szeretnénk felszolgálni, a sokkolást alkalmazzuk, azaz a vákuumtasakban lévő ételt jeges tálban hirtelen hűtsük le! Ezt követően hűtőszekrényben tárolhatjuk – sokkal hosszabb ideig, mint a hagyományos módon elkészített ételeket. A tálalás előtt 20-30 percig a szuvidban melegítsük át!

A szuvidolással takarékoskodunk a készülődésre fordított időnkkel is, mivel ez a fajta főzés nem igényel állandó felügyeletet. Amíg az étel elkészül, foglalkozhatunk akár a dekoráció elkészítésével is.

ÉTELDEKORÁLÁS – VÁGÁSI TECHNIKÁK

Az asztalra kerülő fogásokat több különböző módon tehetjük látványossá. A zöldségek különleges szeletelésével már önmagában is dekorálhatjuk az ételt. A sárgarépa, de más zöldség is remekül mutat julienne-re vágva, amikor 3-5 centi hosszú, gyufaszál vastagságú szeleteket vágunk.  Formabontó a paysanne vágási technika, 1,5*1 cm-es hasábból 0,5 cm-es lapocskákat vágunk. A tányér dísze lehet a lozenge technikával szeletelt zöldség is, ezek 0,5 cm-es vastagságú, 1 cm-es lapok rombusz vagy gyémánt alakzatra vágva.

Különböző alakzatokat, figurákat is készíthetünk. A kígyóuborkát héjastul vékonyra szeleteljük, a szeleteket eltolva, sorban egymásra fektetjük, majd az egészet feltekerjük, így egy gyönyörű zöld rózsát kapunk eredményül. Haladó konyhatündérek pedig alkothatnak almából hattyút, de ezt a technikát számos más gyümölcs szeleteléséhez is használhatjuk. Engedjük nyugodtan szabadjára a fantáziánkat, kreatív énünket, és varázsoljunk finom, szemet gyönyörködtető finomságokat a karácsonyi asztalra!

A látványos díszítések elkészítésében elengedhetetlen a kiváló minőségű eszközök használata. A Zepter tökéletes kései mindenben a szolgálatunkra lesznek.

ÉRDEMES KIPRÓBÁLNI!

KATTINTSON AZ ALÁBBI LINKEK VALAMELYIKÉRE!

Ha bármelyik termékünkkel kapcsolatban tájékoztatást kér, ide kattintson!

1 hozzászólás

  1. Pingback: Desszertek az ünnepekre: kímélő finomságok a Zeptertől – Egészséges életért

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.