Így főzz velünk!

Hogyan válasszunk késeket?

Lassan érdemesebb

A felgyorsult mindennapok, a túlzsúfolt órarendünk, az utcán rohanás közben elfogyasztott műanyag ételek káros hatását,- stressz formájában- mindannyian ismerjük. Ebben a vég nélküli, folytonos pörgésben nyújt valós alternatívát a slow-food, slow-life mozgalom, ami nem új keletű dolog, viszont napjainkban éli igazán virágkorát.  A slow mozgalom, Carlo Petrini olasz gasztroblogger ötlete alapján, 1986-ban indult el Olaszországból mintegy tiltakozásként a gyorséttermek megnyitása ellen. Ekkor még csupán az étkezés, a slow food volt a mozgalom fókuszában, innen ered az elnevezés is: egy mozgalom, ami a fast (food) ellen lép fel. Ezt követően 1989-ben Párizsban megszületett a slow food alapdokumentuma, ami a gyorséttermekkel és a műanyag ételekkel szemben a piacra járást, az étel elkészítésének élvezetét és az ízlelgetést állítja középpontba. A slow filozófia elsősorban a nagyvárosokban divatosabb, hiszen itt jellemző a folyamatos időhiány, a rohanás, az utcán étkezés, a gyorséttermek tömkelege, népszerűsége, stb. Ebben a vég nélküli hajszában azonban érdemes megfontolni  Antoine de Saint-Exupéry tanácsát: “Néha úgy viselkedünk, mintha lenne valami fontosabb az életnél. De micsoda?”.  A legbiztosabb és legszilárdabb pont ahol feltöltődünk, ahol megpihenünk, ahol valóban képesek vagyunk lelassulni: az otthonunk.  Az otthonunkban pedig a konyhánk az a hely, ahol a slow food filozófiája teljes mértékben kiteljesedhet!  Tegyünk érte, szánjunk rá energiát, hogy az itt töltött idő valóban tartalmas kikapcsolódássá váljon! Főzzünk közösen, együtt, hogy élményeket oszthassunk meg egymással, ami még szorosabbá fonja a köteléket köztünk és barátaink, családtagjaink között.

Készre késsel!

A konyhában töltött idő javarésze a főzés körül forog, és természetesen nem mindegy, hogy ezt az időt bosszúsággal, vagy jókedvvel töltjük el, hogy nehézkesen, kínkeservesen vagy könnyedén éljük át. Mindannyian ismerjük a már elcsépelt közhelyet, hogy a konyhában a legjobb barátod a kés. Azonban bárhonnan közelítjük meg a témát, a végeredmény mindig igazolja a fenti állítás igazságát. Nincsen olyan gasztromagazin, főzéssel foglalkozó TV-műsor, sztárséfekkel készített interjú, stb., ahol valamilyen formába nem említenék meg a kések fontosságát. Ennek következtében hosszú tanulmányok, számos statisztika készült arról, hogy milyen az ideális kés, az ideális penge, hogy milyen paraméterekre szükséges mindenképp, és mire csak ajánlott odafigyelni vásárláskor. Végigtanulmányozva a késekről szóló végtelennek tűnő fórumokat egy dolog körvonalazódik ki: a legfontosabb, hogy mi magunk tudjuk, mire szeretnénk azt első sorba használni. Minél inkább ismerjük saját főzési szokásainkat, rutinunkat annál könnyebb lesz kiválasztanunk a számunkra megfelelő kést. Nincsen mindenki számára ideális kés, azonban vannak ismérvek, amelyek tudatában könnyebben megtaláljuk a számunkra ideális eszközt.

Kezdjük a pengével, hiszen ez a kés legfontosabb része. Elsősorban acélépengéjű vagy rozsdamentes kések közül választhatunk, melyek további alcsoportokba sorolhatóak. Az acélpengéjűek lehetnek szénacél, rozsdamentesek vagy lamináltak. Abban, hogy melyik penge a jobb még a séfek sem értenek egyet minden esetben. Az egyik gyengesége egy másik kontextusban pontosan az erőssége. A kerámia pengék (laminált penge) pl. legendásan élesek, nem csorbulnak, de rendkívül törékenyek. Ha nem szeretnénk sokat törődni a pengével érdemesebb jó minőségű rozsdamentes acélt választanunk, ha pengeéles késre van szükségünk, akkor a szénacél a megfelelő választás. Vizsgáljuk meg továbbá a penge vastagságát és  élét is: a jó minőségű pengék mindig egyenletesek, simák, az él a kés hegyétől a nyélig fut. A túlságosan vékony penge általában a gyengébb minőségű kések ismérve.

Érdemes alaposan megnézni, hogy a fém rész egy darabból van-e. A penge és a nyél találkozásánál előfordulhat illesztés, ez a kés leggyengébb pontja. Ilyen késekkel nem nagyon érdemes kísérletezni. A legjobb, ha a penge egészen a nyél végéig ér.

További szempont, hogy mennyire kényelmes, komfortos a fogása a késnek, ezért a markolat, a nyél is fontos kritérium vásárláskor. Az a tapasztalat, hogy a nyél ne legyen túl kicsi. Ha nagy kezünk van, a kis nyél hosszabb használatnál kényelmetlen, és az alkar izmait és a csuklót is túlságosan igénybe veszi. A kés hosszáról és súlyáról szintén megoszlanak a vélemények. Általában elmondható, hogy a nehéz kés előnye, hogy a súlyával segíti az aprítást, a könnyűé pedig az, kevesebb megterheléssel, gyorsabban dolgozhatunk vele.  Az ideális penge hosszúságát valahol a 20 és 25 cm között szokták megadni, kezdésnek 20 cm-nél rövidebbet nem ajánlanak a szakemberek, és azt mondják, hogy 25 cm-nél hosszabbat pedig nem érdemes kezdő séfként vásárolni.

Típusok

Mint láttuk, konyhánk legfontosabb eszköze a kés, és amint azt szintén láttuk, nincs univerzális kés.  A tulajdonképpeni főzést megelőző előkészületi fázis minden területére különböző késeket alakítottak ki, érdemes legalább a fő típusait ismerni. Alapból a következő késeket találjuk meg egy szaküzletben: francia séfkés, kínai séfkés, japán séfkés, santoku, filézőkés, csontozókés, kenyérvágó, bárd, sonkaszeletelő, vajkés, hámozókés, osztrigakés, turnirozókés, félhold, stb. Ez a széles választék akár ijesztőnek is tűnhet, a lényeg minden esetben, hogy pontosan tudjuk, nekünk mire van szükségünk. Ebben a dzsungelben segít eligazodni a Zepter széleskörű késpalettája.

Teljes felszereltségben!

A Zepter kések széles választéka minden igényünket kiszolgálja. Különböző termékcsaládjai, mint pl. az Absolute ML, a Resolute, a Zepter Edition no. 1, a Professional, vagy akár konyhai ollója, For All zsebkése a legmagasabb elvárásoknak is megfelelnek.

Mindegyik termékcsalád más-más profilra specializálódott, azonban minden darab ismérve a precizitás, tartósság, strapabíróság, maximális megbízhatóság. A funkció mellett természetesen a biztonság is fontos szempont, ezért a markolat minden esetben élelmiszer-biztonsági szempontoknak megfelelő PA6-poliamid műanyagból készült, a stabil fogást a hosszanti barázdák biztosítják.

A Zepternél a megjelenésre, a külalakra legalább akkora figyelmet fordítanak, mint magára a funkcióra, ezért kései minden esetben elegáns formatervezésűek, esztétikus megjelenésűek. Késeit tekintve egyik alapfilozófiája a Zepternek, hogy a szépség a kidolgozott részletekben, míg az élesség kulcsa a penge megmunkáltságában rejlik.  Bármelyik termékcsalád, bármelyik darabjára is esik a választásunk, ezt az alapelvet biztosan megtaláljuk benne!

A Zepter kései mindig megújulnak: innovatív formavilágú, kiemelkedő élességű és sokoldalú darabjai követik a gasztronómia folyamatos fejlődésest és annak a mindenkori kihívásaira azonnal reagálnak!

Amennyiben szenvedélye a főzés, igényli a tökéletességet, és a teljesítményt abban az estben a Zepter Önnek fejlesztette ki darabjait!

ÉRDEMES KIPRÓBÁLNI!

KATTINTSON AZ ALÁBBI LINKRE HA BŐVEBB INFORMÁCIÓT, VAGY RÉSZLETESEBB TERMÉKLEÍRÁST SZERETNE!

Ha bármelyik termékünkkel kapcsolatban tájékoztatást kér, ide kattintson!

2 hozzászólás

  1. Angelabak

    2017-01-13 at 17:48

    You always do the right thing. God Bless you.
    Thank you

  2. JulieSob

    2017-01-14 at 01:19

    Good post! I read your blog often and you always post excellent content. I posted this article on Facebook and my followers like it. Thanks for writing this!

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.