Egészség

A leggyakoribb alvászavarok, 1. rész – Az álmatlanság

Az insomnia a leggyakrabban előforduló alvásprobléma. Magyarországon a lakosság 1/3 részét érinti. Kivel ne fordult volna elő, hogy akár órákig forgolódva várja a megváltó elalvás pillanatát. Ez lehet átmeneti probléma, ha valamilyen külső tényező zavarja meg az esti pillanatokat. Ilyen lehet egy fájdalom vagy idegen ágy, külső zajok, esetleg ha túl hideg vagy túl meleg van. Ha a külső okok megszűnnek, ezzel megszűnik a tünet is. Amikor az álmatlanság a hét több mint négy napján jelentkezik, az elalváshoz szükséges idő meghaladja a 30 percet és/vagy éjszakánként három tudatosult ébredés van (ez azt jelenti, hogy emlékszünk a felébredésre), illetve az ébredés a tervezettnél rendszeresen egy órával korábban következik be, az az INSOMNIA. Aki rendszeresen küzd ezzel a problémával, az tudja, hogy az elalvástól és a felébredéstől kialakul egy „félelem” érzés. A gondolat, hogy ismét „mennyi ideig fog tartani az elalvás” vagy „mi van, ha ismét felébredek és nem tudok elaludni”, ez bizony egy önmagát rontó körforgássá alakulhat át. Akár az is lehet, hogy már a kiváltó ok nincs jelen, de pszichésen és állandóan az órát figyelve az álmatlanság fenntartását magunk generáljuk. Ezt már PSZICHOFIZIKAI INSOMNIÁNAK nevezzük. Sajnos a folyamatos gondolkodás, a nappali fáradékonyság, hangulatromlás, teljesítmény csökkenés, ingerlékenység gyorsan kísérőivé válnak ennek az áldatlan állapotnak. Ebben az esetben alvástréninggel és az alvásprogram kialakításával nagyon komoly javulást lehet elérni.

Az alvásproblémák teljesítménycsökkenéshez, nappali kimerültséghez és koncentrációs zavarokhoz vezetnek

Az alvásproblémák teljesítménycsökkenéshez, nappali kimerültséghez és koncentrációs zavarokhoz vezetnek

Ki ne ismerne olyan embereket, akik állandóan arról panaszkodnak, hogy rosszul alszanak. Közben a velük alvó társuk ennek ellenkezőjét állítja. Van, hogy a panasz olyan mértéket ölt valakinél, hogy esetleg műszeres alvásvizsgálatra kerül sor. Nem ritka, hogy szinte tökéletes minőségű alvást regisztrálnak. Ezt nevezzük az ALVÁSÁLLAPOT HIBÁS MEGÍTÉLÉSÉNEK, ami a primér insomnia különleges formája. Vagyis a beteg tévesen ítéli meg saját alvását és a nappali teljesítménycsökkenés okaként az éjszakai nem alvást jelölik meg okként, nem ritkán hypochondriával kapcsolódva.

A nem megfelelő alváshigiéné miatt egyre többen panaszkodnak álmatlanságról. Ez fegyelmezettség és következetesség, valamint az alvás élettani fontosságának ismerete és komolyan vétele nélkül nem kezelhető.

Mit is jelent ez? Az alváskörnyezet, a nagy mértékben változó lefekvés-felkelés ritmusa, a lefekvés előtt fogyasztott serkentő szerek provokálják az álmatlanságot. Döbbenet, hogy milyen sokan járnak este edzőterembe, holott ezt a stressz hatást (adrenalin és kortizol, pulzus és vérnyomás emelkedés) a szervezet 3-4 órán alatt tudja csak normalizálni, ami nélkül a könnyed és egészséges elalvás szinte lehetetlen. Ide sorolható az elalvás előtti televíziózás, internetezés rossz szokása is. Mára már köztudott, hogy ezekről az eszközökből olyan káros nagy energiájú 400 nm tartományú kék fény bombázza a szemünkön keresztül az idegrendszerünket, amely folyamatosan azt üzeni a szervezetünk számára, hogy „nem kell MELATONINT” termelni, mert nappal van. A megfelelő szintű MELATONIN nélkül nem tudunk jól aludni.

A kijelzők kék fényének hatására csökken a melatonin-termelés és romlik az alvásminőség

A kijelzők erős kék fényének hatására csökken a esti melatonin-termelés és romlik az alvásminőség

A Zepter TESLA HyperLight szemüveggel a káros kék fénytartomány kiszűrhető, ami támogatja MELATONIN termelést, ezzel biztosítva a jobb minőségű alvást. Ha nappal nem vagyunk elég energikusak és nem fáradunk el, akkor ez bizony az éjszaka rovására megy. A nappali létünk energetizálására a Bioptron BluDoc fényterápia alkalmazása egy hatásos és természetes megoldási lehetőség.

Pálffi Brigitta

Alvásterapeuta

 

Az alvászavarokról szóló cikksorozatunk további részei az alábbi linkeken érhetők el:

2. rész – Az éjszakai fogcsikorgatás

3. rész – Az obstruktív alvási apnoe (OSAS)

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.