Friss

A következő állomás: Marokkó – a Béterv Smart Cooking Schoollal

A főzőiskola idei őszi kurzusain minden alkalommal egy-egy tájegység konyhájának titkaiba avatja be a résztvevőket Bíró Botond Boldizsár, a Parfümséf. Ezúttal Marokkó varázslatos világa az úticél, érdemes velünk tartani!

Sokszínűség és vendégszeretet

A marokkói konyha különlegességét az adja, hogy egyszerre érezhető benne a közel-keleti és a mediterrán hatás, izgalmas ízeit berber, arab-andalúz, török hatások formálták, a francia ráhatás késői, de napjainkban egyre erőteljesebb. A marokkói konyha választéka talán a leggazdagabb, és ételeinek elkészítése a legmunkaigényesebb és a legtöbb fantáziát igényli egész Észak-Afrikában. Az itt élő emberek rendkívül vendégszeretőek, egy meghívás alkalmával akár 10 fogást is felszolgálnak.

Fekvéséből adódóan Marokkó bővelkedik a kiváló alapanyagokban. Az időjárás meglehetősen kedvező, egész évben meleg van, így az oázisokban és a hegyek lábainál található termőföldeken sokféle gyümölcsöt és zöldséget termelnek meg, a tenger pedig biztosítja a legkülönfélébb halakat az ételek elkészítéséhez.

Szokások

A marokkóiak az étkezésről úgy gondolják, hogy a testük megtisztulását jelenti. Ha az országban járunk, és meghívnak minket vacsorára, ne utasítsuk vissza, mert az nagy udvariatlanság, ahogyan az is, ha nem követjük a házigazdát a rituáléban. Csak jobb kézzel szabad elvenni az ételt, mert a bal kéz tisztátalannak számít, és csak a tál felénk eső oldaláról. Az étkezés addig tart, ameddig mindenkinek üres nem lesz a tányérja és a középső tál is. Szünetet azonban tarthatunk az étkezés közben, hogy igyunk a mentolos teából.

Marokkóban a zöld tea készítésének és fogyasztásának régi hagyományai vannak, ma már szinte művészetté fejlődött. Mind a zajos bazárokban, mind otthon elmaradhatatlan a díszes ezüst- vagy rézkancsóban felszolgált illatos, zöld mentatea, amit színes üvegpoharakból nagy élvezettel fogyasztanak.

Előételnek általában különböző salátákat esznek. Ez lehet csak simán apróra vágott friss zöldség szépen elrendezve a tányéron vagy az isteni főzött, fűszeres salátáik, illetve pürék paradicsomból, paprikából, padlizsánból, sárgarépából. Ezeket a zöldséges fogásokat a főétel mellé is az asztalon hagyják.

Süteményeket ritkán készítenek, de a desszert – a mandulával töltött finomságok – és a mentatea elmaradhatatlanul a tradicionális marokkói étkezés részét képezik. Desszertként általában sok friss gyümölcsöt fogyasztanak, de gyakran előfordul a fahéjas narancssaláta is. Az édes, szirupos süteményeket inkább délutáni teához fogyasztják.

Világhírű, ízletes, de kissé bizarr ételük a Pastilla, ami rétestésztában sült édes-fahéjas fűszerezésű (galamb)húsos sütemény mandulával és porcukorral meghintve.

Az utcai kínálat szinte állandó részét képezik a faszénen sült omlós húsok, a báránnyal töltött marokkói kenyér, vagy az aranybarnára sült fánkok.

A marokkói háztartásokban – főleg vidéken – szinte mindennapos a kenyérsütés. A nők reggel megdagasztják és megformázzák a kenyeret, amit a gyerekek iskolába menet beadnak a közösségi sütödébe, tanítás után pedig elhozzák a megsült kenyeret. A pék onnan ismeri fel, hogy melyik kié, hogy minden családnak van egy fa pecsétje, amivel megjelölik a tésztát.

Marokkóban a főzés hagyományosan női feladat, mind otthon a családoknál, mind az éttermekben gyakorlatilag kizárólag a nők főznek.

Az egész világon ismerik

A marokkói konyha legjellemzőbb ételei az egész világon ismerősen hangzanak. A legismertebb ilyen fogások a kuszkusz, a tagine és a harira.

A kuszkusz búzából őrölt dara, amelyet vízzel és liszttel szórnak be, és a kezükkel addig formálják, amíg a daraszemcséket finom lisztréteg vonja be. Marokkóban nem pirítják, hanem lassan párolják az ételt. A kuszkuszt rendszerint hét zöldséggel kínálják, így egy étkezés alatt több tápanyagot kapnak, mint a napi ötszöri étkezésre ajánlott bevitel. A zöldségek ráadásul alacsony zsírtartalmúak és rengeteg vitamint tartalmaznak.

A tagine-nek ugyanaz a neve, mint annak a kúpos cserépedénynek, amelyben készül. Az edény lényege, hogy a hosszú idő alatt, amíg a húsok és zöldségek omlósra főnek benne, a kúp alakú fedőről a gőz visszacsorog az ételre, így egyrészt egyenletes lesz a párolás, másrészt a fűszerek teljesen átjárják az ételeket. Készülhet kizárólag zöldségekből és aszalt gyümölcsökből, de bárányhúsból, szárnyasból vagy marhahúsból is.

Klasszikus marokkói street-food a harira, amit az utcákon hatalmas lábasokból árulnak. Ezt a levest minden család a saját receptje alapján készíti el. Mindenképp szükséges hozzávalók a csicseriborsó, zöldség, paradicsom, római kömény, kurkuma és őrölt gyömbér. A mennyiségek azonban jelentősen eltérhetnek egymástól, és abban is különböznek, hogy tesznek-e bele húst vagy sem.

A fűszer az étel lelke

A marokkói konyha elképzelhetetlen a rengeteg fűszer nélkül, a piacokon rengeteg fűszerüzlet található. Az egyik legmeghatározóbb íz és aroma az őrölt római kömény. A leggyakrabban használt fűszerek ezen kívül a paprika, kurkuma, gyömbér, ánizskapor, fahéj, bors, cayenne bors, koriander. A tagine-okhoz használják a legendás marokkói fűszerkeveréket, a Ras el Hanout. Ezt minden fűszerkereskedő saját, titkos recept alapján készíti, legalább 5, de akár 45 fűszerből is állhat. Az erős pistához hasonló fűszerkeverék a harissa, amelyben a paprika mellett más fűszerek és citrom is található. Ezt általában kuszkuszhoz, levesekhez használják.

A marokkói konyhában keverednek az édes és sós ízek, a húsokhoz gyakran készítenek édes, félédes szószokat. A húsételeket és a kuszkusz-féléket szárított gyümölcsökkel, rózsavízzel vagy narancsvirág-vízzel ízesítik.

Aki Marokkóban jár, viszonylag könnyen megtanulhatja elkészíteni ezeket a fogásokat, mivel a marokkói szállások többségének kínálatában van egy gyors főzőtanfolyam is. Marokkó azonban messze van, és a Béterv Smart Cooking Schoolnak köszönhetően elég, ha jelentkeznek a budapesti főzőiskola november 8-i kurzusára, ahol három marokkói fogás elkészítését tanulhatják meg. Jelentkezni a 06 30 273 7532-es telefonszámon vagy az info@beterv.hu e-mail címen lehet.

November 8. – Marokkó aranya

  • előétel: Chermoula füstölt lazaccal és ananász salsa-val
  • leves: Harirra leves csicseriborsóval
  • főétel: Bárányborda aszaltgyümölcsös basmati rizzsel és marokkói répasalátával

A főzőiskolában a Zepter edényeinek használatával sajátíthatják el a csodás fogások elkészítésének titkait. Illetve további információk a Béterv honlapján találhatók: Katt a linkre!

ÉRDEMES KIPRÓBÁLNI!

KATTINTSON AZ ALÁBBI LINKEK VALAMELYIKÉRE!

Bemutatjuk Masterpiece Főzőrendszert!

Ha bármelyik termékünkkel kapcsolatban tájékoztatást kér, ide kattintson!

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.