Így főzz velünk!

A cseresznyefa virágzása

Amikor a japán konyha kerül szóba, sokan csak a sushira gondolnak, pedig a japán konyha annyival több! Curryk, tészták, fantasztikus halételek, húsok, vegetáriánus fogások és számtalan különleges fűszer. A Béterv lakásétteremben Japánba kalauzoltuk el vendégeinket.

A japán konyha alapját a zöldségek és a halak képezik. A buddhizmus hatásának köszönhetően a húsfogyasztás csak a XVIII. században vált elfogadottá. A japán konyha alapelemének számító zöldségek a sziget természeti adottságainak köszönhetően bőven teremnek, és igen sokféle megtalálható belőlük. A zöldségekből álló salátákat gyakran keverik a tengeri algák valamelyikével. Fontos eleme még konyhájuknak a Koreából átvett szójaszósz és a tengeri alga. A japán fogásoknál nagyon fontos a színek és a formák összhangja, valamint az, hogy minőségi alapanyagokból tápláló ételeket készítsenek. Mondhatjuk azt is, hogy a japán konyha legfőbb törekvése, hogy összhangba hozza az esztétikát és a tápértéket.

A felkelő nap országának gasztronómiájából kaphattunk ízelítőt a Parfümséf segítségével. Az érkezést követően vendégeink zöldség tempurával csillapíthatták éhségüket, majd a séf köré gyűlve figyelték, ahogy a Miso leves elkészült, melyet a séf tofuval és füstölt fürjtojással tett még különlegesebbé. A levest japán omlettel, az omurice-vel körített grillezett tőkehal követte, végül az estét egy Matcha teás mascarpone torta zárta.

Receptek következnek a Parfümséftől, Bíró Botond Boldizsártól!

Előétel:

Roppanós zöldségeket fölszeletelek (kaliforniai paprika, sárgarépa, cukkini) és palacsinta tésztába mártva, jó forró olajban kisütöm. Fontos, hogy a vízhez jégkockákat adjunk, így lesz jó roppanós a tésztánk.

Leves:

A hozzávalóink: miso paszta, szárított wakame (alga), tofu, hal alaplé, aprított mogyoró hagyma és újhagyma zöldje. Az algát 15 percre beáztatjuk, majd utána szitán át leszűrjük. A miso pasztát kevés alaplével elkeverem, a fölkockázott tofut elkezdem pirítani benne, majd föteszem felöntöm a maradék alaplével és felforralom. Az aprított mogyóróhagymával és zöljével díszítem.

Főétel:

UNAJU – Mirin és sake keverékét fölteszem főzni, majd hozzáadom a cukrot. Mikor az alkohol elillant, hozzáadom a szójaszószt és mártás sűrűségűre visszaredukálom. A felszeletelt halakat belehelyezem és ecsettel kenegetve készre párolom (kb. 5-7 perc).

OMURICE –  Ez a rizs és omlett szójátéka. A zöldségeket (répa, cukkini, paprika és hagyma) kissé megpirítom (stir fry), majd a megfőzött rizst is hozzáadom és ketchup-al fűszerezem. A kerekszemű sushi rizst 4-5 öblítéssel (fontos művelet! nem szabad kihagyni!), míg már nem fehér lé folyik át a szitán, jól átöblítem és bő vízben megfőzöm.  A tojást kevés tej vagy tejszínnel összekeverem és fűszerezem (só, bors). A serpenyőben az egyik oldalát megsütöm és átfordítom óvatosan, hogy egybe maradjon mint egy palacsinta, majd a zöldséges rizsből formázott galuskát ráhelyezem a közepére és a két oldalát ráhajtom. Így egy hosszúkás gömbölyű omlettet kapunk. A tányér aljára bő unaju szószt öntünk melyre ráhelyezzük a halat és az omurice-t pedig snidlinggel és ketchup-al díszítjük.

Desszert:

Matcha (zöld teás) piskótát készítünk. A mascarpone krémet mézzel, lime levével és héjával valamint olvasztott vajjal összekeverjük. Mikor jól megkeményedett a krémünk akkor rétegesen megkenjük a piskótát. Egy réteg zöld piskóta, egy réteg fehér krém, majd ismét piskóta és krém. Tálaláskor a tetejét finom matcha porral szórjuk meg.

Szeretnéd ellesni a Parfümséf különleges fogásait? Nézd meg a videót!

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.