Egészség

Bioptron a sportsérülések kezelésének szolgálatában

Villáminterjú Prof. Dr. Pavlik Gáborral

A professzor úr 1973. január 1. óta dolgozik a Testnevelési egyetemen, rendkívül elfoglalt szakember, egyebek mellett oktat, kutat, gyógyít, sportol, cikkeket és könyvet ír, részt vesz a szakmai kollégium vezetésében, zenei esteket szervez. Szakmájában elismert tekintély, talán elég egy dolgot említenünk, 1983-tól 2008-ig ő volt a vízilabda válogatott sportorvosa, hat Olimpián vett részt a csapattal. Ezúton is köszönjük, hogy számos elfoglaltsága mellet arra is szánt időt, hogy megossza velünk tapasztalatait és válaszoljon a fényterápiával kapcsolatos kérdéseinkre.

Z: Nincs két egyforma sportsérülés. Mégis mi az oka annak, hogy a fényterápia mindegyiknél használható?

P.G.: Voltaképpen azért, mert aspecifikus hatása van, tehát nem kifejezetten pl. a bokaízület szalagjaira hat, hanem a szöveti anyagcserére, a szöveti regeneráló képességet javítja, ez pedig közös pont, bármilyen is a sérülés. A különböző fényterápiák hatásai eléggé hasonlóak, növelik a terület kapillarizációját, serkentik az új kapillárisok képességét, nagyszerűen hatnak a szövetregenerációra. Ez nem csak akkor fontos, ha látványos – például egy lábszárfekélynél –, hanem akkor is, amikor a porcfelszín károsodik, ott értelemszerűen annak kell regenerálódni. Az említett működési mechanizmus következménye a gyulladáscsökkentő hatás, aminek további eredménye, hogy csökken a fájdalom és a kóros izomgörcs is.

Z: Milyen jellegű sérüléseknél alkalmazható?

P.G.: Szinte bármilyen sérülés esetén alkalmazható, mivel nincs specifikus hatása. A praktikus oldalát tekintve – a Bioptron egy nagy lámpa, ami egy viszonylag nagy sugarú körben fejti ki a hatását, tehát alkalmas ízületek, izmok, görcsös izmok gyógyítására. Vannak olyan fényterápiák, mint például a lézerterápia, ami pontszerű, tehát az inkább csak apróbb helyeken alkalmazható, mint a teniszkönyök, vagy a csonthártyagyulladás. A Bioptron diffúzabban tud hatni.

Z: Mit tudunk vele elérni? Mi lehet a hatása?

P.G.: Gyorsabban gyógyulnak a sebek, persze nem egyik napról a másikra, de egy nagyjából 2 hetesre várható gyógyulási időt a felére, kétharmadára tud rövidíteni. Természetesen emellett alkalmazzuk az összes többi terápiát, gyulladáscsökkentő krémeket, gyógyszereket, gyógytornát, rögzítést. Adott esetben azt is meg kell határozni, hogy mit vállalhat a sportoló – edzhet-e egyáltalán, ha igen, mennyit, mérsékelni kell-e a terhelést, vagy csak bizonyos gyakorlatokra fókuszálhat-e. Mindemellett a fényterápiát is alkalmazva, 50-60%-kal rövidülhet le a gyógyulási folyamat.

Z: Úgy hallottam, hogy a kezelés kezdetén a fájdalom erősödhet, erről mit szükséges tudni?

P.G.: A Bioptron terápiánál viszonylag ritkán fordul elő, hogy az elején fokozza a fájdalmat, ez inkább a lézerterápiánál jellemző. Miután a terápiával beavatkozunk a szöveti anyagcserébe és azt egy kissé felerősítjük, ilyenkor a gyulladási folyamatok átmenetileg kissé aktívabbak lehetnek, de ez nem több, mint 1 nap és nem több, mint pár százalékos növekedés. Súlyos fájdalomra nem kell számítanunk, de az nagyon jó, ha felvilágosítjuk a beteget – ne rettenjen meg attól, hogy az első kezelés után egy átmeneti rosszabbodás következik be.

Z: Milyen sűrűn kell alkalmazni? Naponta hányszor, milyen távolságból?

P.G.: Naponta, kell alkalmazni, 10 cm-es távolságból, egy kezelés átlagosan 10 percig tart. A megfelelő hatás eléréséhez elegendő napi 1 alkalom, de mivel túladagolni nem lehet, egész nyugodtan használhatjuk többször is. Ha nincs alkalom a terápiára minden nap, akkor a minimális kezelésszám heti 3 alkalom, ennél kevesebb kezelésnek nem sok hatása van. A heti 3-nál már érezhető hatás, de természetesen a mindennapos terápia a legmegfelelőbb.

Z: Mennyi idő alatt várható eredmény?

P.G.: Ez nagymértékben függ attól, hogy milyen régi a sérülés. Ha valakit úgy kezelünk, hogy évek óta szenved egy teniszkönyökkel, vagy nyálkatömlő gyulladással, akkor ne várjuk nagyon gyors változást. Ilyen esetben hetek, majdhogynem hónapok kezelésére van szükség. Ha valakinél néhány hete lépett fel valamilyen túlterheléses gyulladás, akkor várhatjuk, hogy 1-2 napon belül jelentkezik javulás.

El kell különíteni a teljes javulást, és a javulás kezdetét. A beteg számára ugyanis rendkívül fontos, hogy kezdi érezni, hogy javul, az már reményt ad. Sokszor van, hogy olyan betegek jelentkeznek, akik hónapok, évek óta ugyanabban a fájdalmas állapotban vannak, nem mozdulnak az ízületek, izmok. Ilyen esetben, ha a fényterápia kibillenti ebből az állapotból, akkor az már egy olyan pszichés bátorítást ad, hogy utána örömmel folytatja a kezelést. A javulás elindulására általában 1 hétnél kevesebb idő elegendő tud lenni, nagyjából 3-5 nap szükséges ehhez. A teljes gyógyulás természetesen attól függ, hogy milyen súlyos, milyen régi a sérülés.

Z: Mi a rövid, laikusok számára is érthető magyarázata annak, hogy ez hogyan működik?

P.G.: A fényterápia lényege, hogy aspecifikus, tehát nem bizonyos szövetekre hat, hanem minden szövetre. Az anyagcsere javításával, a keringés javításával késszé teszi a szöveteket arra, hogy maguktól javuljanak és ezt erősíti fel.

Z: Önnek személyesen milyen tapasztalatai vannak a fényterápiával kapcsolatban?

P.G.: Én lágylézerrel és a Bioptronnal is dolgozom, és mellette az ultrahanggal, de ez utóbbi hangterápia, ezért ez most nem ide tartozik. Személyesen nagyon jó tapasztalataim vannak. Az 1996-os olimpia előtt és óta a lézerterápiát használtam, a Bioptronnal pedig legalább 20 éve dolgozom. Mindkettőnek megvannak az előnyei, a kettő együtt nagyon jól használható. Jelenleg is folyamatosan vannak betegeim, akiknél használom, és örömmel veszik a kezeléseket. A betegek 10%-ánál fordul elő, hogy nincs javulás, de ezekről mindig kiderül, hogy operálni kell, mivel egy bizonyos határ felett vannak. Pl. egy csontkinövést a fényterápia nem tud eltüntetni, de az általa okozott fájdalmat tudja mérsékelni.  Ez azt is jelenti, hogy a betegek 90%-ánál sikerrel használjuk ezeket az eszközöket.

Élj Egészségesen, ÉLJ HOSSZAN!

ÉRDEMES KIPRÓBÁLNI!

KATTINTSON AZ ALÁBBI LINKEK VALAMELYIKÉRE!

A Zepter Bioptron fényterápia után érdeklődők az alábbi linkeket találnak további információt.

Bemutatjok a Bioptron lámpákat:

Ha bármelyik termékünkkel kapcsolatban tájékoztatást kér, ide kattintson!

1 hozzászólás

  1. Horváth Lászlóné

    2017-01-28 at 07:39

    Bokaoperáció után a fekvőgipszen keresztül is alkalmazható a Bioptron lámpa ?

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.