Konyha

Évente 60 ezer Ft-ot dobunk a kukába – így tehetsz te is az élelmiszer-pazarlás ellen

Napjainkban az élelmiszerpazarlás igen súlyos probléma, amely elképesztő méreteket öltött. Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unióban évente 90 millió tonna élelmiszert dobnak ki. A Bizottság egy rövid videót is készített, amelyben felhívják a figyelmet erre a kérdésre és kiemelik, hogy mi, átlagemberek is nagyon sokat tehetünk az élelmiszerhulladék mennyiségének csökkentése érdekében.

 

Sajnos itt, Magyarországon sem jeleskedünk az élelmiszerek átgondolt, takarékos felhasználásában. A Bay Zoltán Kutatóintézet közleménye szerint hazánkban évente 1,8 millió tonna étel megy veszendőbe a teljes élelmiszerlánc mentén, a legveszélyesebb pazarlók pedig maguk a végfelhasználók: a hazai élelmiszerhulladék 53%-a a háztartásokban keletkezik. Fejenként 65 kilónyi ételt – leginkább főtt ételt, pékárut, zöldséget és gyümölcsöt – dobunk a szemétbe évente, egy átlagos háztartás így évről évre 50-60 ezer forintot veszít.

Mostanában a koronavírus terjedése miatt sokan még a szokásosnál is nagyobb élelmiszerkészleteket halmoznak fel, ami tovább növelheti a pazarlást. A 2-3 héttel ezelőtt kezdődött felvásárlási láz során betárazott élelmiszerek jelentős részének a napokban kezd lejárni a szavatossága. A közösségi médiában már meg is jelentek olyan fotók, amelyeken – sok esetben bontatlan – élelmiszerektől roskadozó kukák láthatók. Alighanem sok pánikvásárló élelmiszerkészletei jutnak hasonló sorsra.

Természetesen önmagában nem gond, ha a napi szükségleteknél több élelmiszert vásárolunk, de nagyon fontos, hogy tudatosan és átgondoltan tegyük ezt – így nem csak a pénztárcánkat kíméljük, hanem a környezetünket is védjük a hulladék mennyiségének csökkentésével. Az éppen zajló koronavírus-járvány alatt pedig az is kifejezetten üdvözlendő, ha ritkábban kell lemennünk vásárolni, hiszen ezzel nem csak a saját egészségünket védjük, de a körülöttünk elő emberek biztonságát is növelhetjük.

Mit tehetsz az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében?

A Bay Zoltán Kutatóintézet fent idézett közleménye, valamint a Kaposvári Egyetem kutatója, Gőbel Rebeka ajánlásai alapján összegyűjtöttünk néhány olyan tippet, amelyekkel te is elkerülheted, hogy a megvásárolt élelmiszerek a kukában landoljanak.

  • A tudatosság a saját konyhádban kezdődik: nézd át alaposan, hogy milyen élelmiszerek vannak otthon és rendszeresen ellenőrizd, hogy melyiknek mikor jár le a szavatossága
  • Azokat a termékeket és alapanyagokat használd fel előbb, amelyek hamarabb járnak le
  • Előre tervezd meg a heti menüt, ne ötletszerűen vásárolj különböző élelmiszereket
  • Készíts bevásárlólistát és vásárláskor szorítkozz azokra az élelmiszerekre, amelyekre tényleg szükséged lesz a következő napok fogásaihoz
  • Vásárláskor is figyelj oda a termékek szavatossági idejére és ennek megfelelően válassz! Ne a leghosszabb szavatosságú terméket vedd meg, ha tudod, hogy még aznap felhasználod. Ezzel tudatosan csökkented annak az esélyét, hogy az üzlet pár nap múlva kénytelen legyen leselejtezni az árut, ugyanakkor segítesz az utánad jövő vásárlóknak is, akiknek talán pont a későbbi lejáratú termékre lenne szükségük.
  • Gondold át, hogy miként tudnád kreatívan felhasználni a maradékokat. A Bay Zoltán Kutatóintézet egy receptkönyvet is összeállított, amelyből ötleteket meríthetsz.
  • A pazarlás csökkentéséhez elengedhetetlen az ételek és alapanyagok megfelelő tárolása. Mi a vákuumos ételtartósítást javasoljuk.

Miért érdemes vákuum segítségével tartósítani az ételeket?

Egy korábbi posztunkban már összehasonlítottuk a különböző tartósító módszereket és nyilvánvalóvá vált, hogy a legelterjedtebb tartósító módszerek – a cukros tartósítás, a fagyasztás, a savanyítás és a füstölés – mind rendelkeznek valamilyen komoly hátránnyal, nem is beszélve a különböző tartósítószerekről és adalékanyagokról, amelyek hosszú távon ártalmasak lehetnek az egészségre. Ezzel szemben az ételek vákuumos tartósítása mellett lényegében csak pozitív érveket lehet felsorakoztatni:

  • Vákuumcsomagolással akár 5-ször tovább maradnak frissek az eltett ételek
  • A vákuumozás nem teszi tönkre az ételek állagát, ízét és aromáit
  • A vákuumos tárolóban eltett ételek megőrzik vitamintartalmukat és egyéb értékes tápanyagaikat
  • Vákuumos tárolás esetén nincs szükség semmilyen adalékanyagra vagy tartósítószerre

Az egyik legpraktikusabb eszköz a vákuumos ételtartósításra a VacSy vákuumos ételtartósító rendszer, amelynek segítségével egyszerűen és gyorsan tartósíthatod a különféle friss alapanyagokat vagy a megmaradt ételeket, így kevesebb ételt kell kidobnod és ritkábban kell eljárnod vásárolni. A VacSy-t Bíró Botond Boldizsár séf, a Béterv Lakásétterem megálmodója és tulajdonosa heteken át tesztelte és kiemelte hatékonyságát, valamint egyszerű kezelhetőségét.

VacSy vákuumos ételtartósító rendszer

VacSy vákuumos ételtartósító rendszer

 

A VacSy vákuumos ételtartósító rendszer elérhető webshopunkban.

 

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.