Mindent az otthoni víztisztításról

Életünk alapja – a víz

Március 22-én ünnepeljük a víz világnapját

A Víz világnapját az ENSZ 1993-ban jelölte ki, minden évben március 22-én ünnepeljük. A szervezet célja az volt, hogy a gondolkodás középpontjába kerüljön ez a pótolhatatlan természeti kincs. Évről évre egyre jobban terjedtek és terjednek ma is a Víz világnapjához kapcsolódó programok, pályázatok, így egyre több emberhez jutnak el a létfontosságú információk. 2017-ben a világnap szlogenje: „Szennyvizek? Tiszta vizet!”

Nélküle nincs élet

Mindenki tudja, hogy táplálék nélkül akár 40 napig is életben maradhat egy ember. A vizet azonban nem tudjuk ilyen sokáig nélkülözni. Legfeljebb 3-6 napig lehet életben maradni víz nélkül, ez is mutatja, hogy mennyire fontos. A tiszta víz az egyik legértékesebb anyag, ami a földön megtalálható. Ez a fő táplálékforrásunk, a víz minden élet alapja ezen a bolygón. Nélkülözhetetlen a növényvilág számára is, ugyanúgy, ahogy az állatvilág egyetlen egyede sem képes tartósan életben maradni nélküle.

Víz az emberi testben

A testünk nagyjából 75%-át a víz teszi ki, ezen belül pedig az agyunk 85%-a víz. A csontjainknak 22%-át, a szívnek pedig 75%-át alkotja. Számos betegséget, rendellenességet okozhat az, ha nem megfelelő mennyiségű és minőségű vizet viszünk be a szervezetünkbe, mivel ez minden sejtünk működéséhez elengedhetetlen. A víz szállítja a tápanyagot a testünkben, eltávolítja a felesleges anyagokat, rugalmassá teszi az ízületeket, párásítja a belélegzett levegőt, és a létfontosságú szerveinket körülvevő burkot is ez alkotja. Meghökkentő a tény, hogy napi 1400 liter víz áramlik át az agyunkon, és napi 2000 liter pedig a vesénken.

Hogy mennyire fontos a folyadékbevitel? Napi öt pohár víz elfogyasztása 45%-ban csökkenti a vastagbélrák, 79%-ban a mellrák, és 50%-ban a húgyhólyagrák kockázatát! A vízhiánynak súlyos következményei vannak a szervezetünkre nézve. Kisebb mértékű, 1%-os vízhiánynál érezzük a szomjúságot, 2%-nál már zavarok léphetnek fel a rövid távú emlékezetben, 3%-os hiány pedig csökkenti az anyagcserét. Ahogy növekedik a hiány, egyre súlyosabb tünetek lépnek fel, 10%-nál leáll a veseműködés, 20%-nál pedig fokozatosan leáll a többi szerv is, ami végül halálhoz vezethet.

Lássuk a számokat!

A Föld felületének 71%-át borítja víz, ennek nagyjából 2,5%-a édesvíz, a többi sós víz. Az édesvíz-készlet egy része elérhetetlen, mivel gleccserek a sarkvidékek hósipkáinak formájában léteznek. Az édesvíz 98%-a felszín alatt található meg, ezért különösen fontos ezek védelme. Magyarország ivóvízkészletének 95%-a a felszín alatti vizekből származik. Érdekesség, hogy Kanada rendelkezik a világ legnagyobb édesvíz készlétével, az összes forrás 25%-a náluk található meg.

Napjainkban drasztikusan csökken az ivóvízkészlet. Sajnos a civilizációban gyakran úgy használjuk a vizet, mintha korlátlanul állna a rendelkezésünkre, holott ez koránt sincs így. A bolygó vizeinek csupán 0,2%-a iható!

Az emberiség régóta tudatában van annak, mennyire fontos a tiszta víz, néhány évezreddel ezelőtt Rómában az egyik legsúlyosabb bűncselekmény volt a víz beszennyezése.

A víz szerepe a termelésben

Azon kívül, hogy az élet alapja, a vizet a termelésben, iparban is sokoldalúan hasznosítják, technológiai vízként vagy hűtővízként. Közlekedési közegként is használjuk, a mezőgazdaságban pedig az öntözésben, itatásban van nagy jelentősége, de fontos szerepe van például a haltenyésztésben is, termelési közegként.

Víz-gőz-jég

A víz az egyetlen olyan elem a földön, amely mindhárom halmazállapotában megtalálható – légnemű, cseppfolyós és szilárd állapotban. Mindegyik halmazállapotnak megvan a maga szerepe, jelentősége akár a természetben, akár a civilizációban. A jég térfogatának tágulása okozza a kőzetek mállását, ami az első lépés a talajképződésben, továbbá a vízen úszó jégtáblák védik meg az alattuk található víztömeget és a benne lévő élőlényeket a befagyástól, lehűléstől.

A gőzt elsősorban az ipari társadalom használja, annak idején a gőzgép rendkívüli fontosságú technológiai újdonság volt, manapság pedig a gőzturbinákban hasznosítják.

Az ősóceánokban az élet maga azért alakulhatott ki, mert a víz mindent old, ami képes a hidrogénhíd-kötésben részt venni.

A víz folyamatos körforgása az élet folyamatos körforgásának működtetője. A Föld klímarendszerének kialakulásában és fenntartásában meghatározó szerepe van, ez biztosít megfelelő feltételeket az élővilágnak, és az ember élelmiszer-ellátásának is.

És amire nem tudjuk a választ…

Rengeteget tudunk a vízről, de egy fontos titok még mindig rejtély a számunkra. A mai napig nincs tudományos magyarázat arra, hogy a víz miként került a Földre. Csak abban lehetünk biztosak, hogy ez az életet adó őselem már a bolygónk keletkezése előtt is a világegyetem alkotóeleme volt.

Élj Egészségesen, ÉLJ HOSSZAN!

ÉRDEMES KIPRÓBÁLNI!

KATTINTSON AZ ALÁBBI LINKEK VALAMELYIKÉRE!

Akit érdekel, hogy a Zepter vízszűrő rendszere, itt még talál bővebb információt.

Bemutatjuk a Zepter otthoni víztisztítással kapcsolatos ajánlatait:

Ha bármelyik termékünkkel kapcsolatban tájékoztatást kér, ide kattintson!

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.