Egészség

A Bioptron fényterápia sportsérülésekben és ártalmakban

A Bioptron fényterápia hatásának és hatásosságának bizonyítása számos terápiás területen nem könnyű feladat. Ilyen például a fájdalomcsillapítás, mely számos egészségügyi probléma velejárója, de elmondhatjuk, hogy a sport-, izom-, ízületi sérülések esetében ez a gyógyító orvosok számára egyik legnagyobb kihívás. Professzor Dr Pavlik Gábor (Testnevelési Egyetem, Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék, Budapest) és Dr Somogyi Péter (Országos Sportegészségügyi Intézet, Rehabilitációs szakrendelés, Budapest) arra vállalkoztak, hogy megvizsgálják egy felmérés során a leggyakoribb sportsérülések esetében a Bioptron fényterápia hatékonyságát. Ennek a vizsgálatnak az eredményeit szeretnék közkinccsé tenni olvasmányos és közérthető formában.

Összefoglalás:

A fényterápiát évtizedek óta használják bőrsebek és egyéb sérülések gyógyítására. Jelen vizsgálat célja volt megvizsgálni a BIOPTRON fényterápia hatékonyságát mozgásszervi, elsősorban sporttal kapcsolatos sérülések kezelésében. Összesen 80 (55 fiatal sportoló, 25 idősebb páciens) beteget kezeltünk, a gyógyulás menetét egy 10-0 skála segítségével kísértük figyelemmel. Betegeink az általános gyakorlatban megfigyelteknél gyorsabban gyógyultak panaszmentes vagy közel panaszmentes állapotig: térdízületi gyulladások/bántalmak 29 nap, vállízületi gyulladások/panaszok 15 nap, izomhúzódások és lumbágó 16 nap, akut zúzódások, rándulások 8 nap alatt. Idősebb betegeink gyógyulási üteme térdízület esetében kisebb, vállízületi bántalmak esetében nagyobb mértékben maradt el, lumbágó esetében nem különbözött a fiatal sportolókétól. A BIOPTRON fényterápia hatékonysága, könnyű, mellékhatástól mentes kezelhetősége, széleskörű alkalmazhatósága miatt ajánlható mozgásszervi sérülések, ártalmak önálló vagy kiegészítő kezelésére.

Vizsgálatba bevont betegek összetétele: (térdízületi bántalmak, lumbágó)

Természetesen teljesen azonos diagnózisú betegeket kiválasztani szinte lehetetlen. A csoportokba iparkodtunk hasonló kórképekben szenvedő betegeket gyűjteni. Bizonyos kórképek esetében (térdízületi bántalmak, lumbágó) az összevont ismertetés mellett külön is tárgyaljuk a fiatalabb és az idősebb korosztály betegeit.

A beteganyag (összesen 80) zöme, 55 beteg fiatal, 2 beteg idősebb sportoló volt, 23 idősebb beteg nem sportoló, kórházi kezelésre szorult személy volt. A sportolók többségükben a Testnevelési Egyetem hallgatói voltak, de voltak mellettük más klubok versenyzői, általában nem válogatott versenyzők, hanem I. osztályú és alsóbb osztályú versenyzők. A sportági megoszlás a következő volt: labdajátékosok 29, erő/küzdő sportolók 9, művészi sportolók 4, futók 5, úszók 3, versenyszerűen nem sportoló TF hallgatók 7.

A kezelés naponta egyszer történt 10-20 cm távolságról, alkalmanként 10 percig. A kezelés időtartama természetesen különböző volt. Elsősorban a beteg állapotától függött, teljes vagy közel teljes gyógyulás esetén abbahagytuk a kezelést. Egyéb tényezők is befolyásolták a kezelést, mint pl. a beteg elfoglaltsága (utazás, edzőtábor stb.), ünnepek, tanítási szünidők. Olyan eset is volt, hogy bizonyos javulás után beállott stagnáló állapot miatt hagytuk abba a kezelést. Volt olyan betegünk, akit kb. két hónapig kezeltünk..

Az egész vizsgálatban szem előtt tartottuk a betegek érdekeit, azaz, hogy minél előbb gyógyuljanak. A BIOPTRON orvostechnikai eszközzel való kezelés mellett kiegészítő kezeléseket is alkalmaztunk.

Eredmények nyomon követéséhez egy fájdalom skálát használtunk:

Az eredményeket a betegekkel kezelésenként való interjúval követtük nyomon. A fájdalom osztályozására egy skálát használtunk 0-10 között, amelyben a kiindulási állapotot mindig 10-es érdemjeggyel minősítettük, a javulást az osztályzatok csökkenése jelentette. Kb. az 5-6 osztályzat már azt jelentette, hogy a beteg polgári életét panaszmentesen élhette és mérsékelt sportteljesítményt is végezhetett, a 4-es osztályzattal vagy ez alatt a sportoló már képes volt sportteljesítményre, a grafikonokon az ez alatti értékeket pontozott vonallal jeleztük. A 0 a teljesen tünetmentes, a teljes edzésintenzitást elviselő állapotot jelentette.

EREDMÉNYEK

Betegeink az általános gyakorlatban megfigyelteknél gyorsabban gyógyultak panaszmentes vagy közel panaszmentes állapotig, melyet az alábbi ábrával szeretnék összefoglalni:

Forrás: (A Bioptron fényterápia sportsérülésekben és ártalmakban / Bioptron light-therapy in sports injuries and harms / Pavlik Gábor, Somogyi Péter*Testnevelési Egyetem, Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék, Budapest Department of Health Sciences and Sports Medicine, University of Physical Education, Budapest *Országos Sportegészségügyi Intézet, Rehabilitációs szakrendelés, Budapest, Department of Rehabilitation, National Institute of Sports Health, Budapest 2018.)

Tudjon meg többet a Bioptron fényterápiás orvostechnikai eszközről!

Keresse fel weboldalunkat!

Hogyan hat a Bioptron? Riport Prof. Dr. Pavlik Gáborral

Mire jó a Bioptron? Riport Prof. Dr. Pavlik Gáborral

3 hozzászólás

  1. Varga Gyuláné

    2018-04-08 at 18:37

    Bioptron lámpám van és hozzá színterápia . Izületi gyulladás és kopás esetén melyik színnel kell a fájdalmas részt kezelnem ez lenne a kérdésem .

  2. Meleg Dénes

    2018-04-09 at 11:17

    Szeretnék vásárolni a Compact III gépemhez színskálát mert csak az alap van,de nem tudom hol lehet. Tudnak segíteni?

  3. Bécs Józsefné

    2018-04-12 at 21:28

    Én azt szeretném kérdezni hogy a magas vérnyomást hogy kell kezelni. Köszönettel Bécsné Erzsi.

Hozzászólás beküldése

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.